מה היא “משכנתא לכל מטרה”?

כשמה כן היא, לכל מטרה (שיפוצים, חגיגת בר/בת מצווה, חתונה, נסיעה לחו”ל, רכישת רכב, הקטנת האוברדרפט וכו’).

יש לשים לב כי הבנק מעביר את הכסף ישירות לחשבון הבנק שלכם ולכן הסיכון מבחינת הבנק עולה (בניגוד למצב של רכישת נכס בו הבנק מעביר את התשלום למוכר).

מי יכול לקבל משכנתא לכל מטרה?

כל בעל נכס אשר אין לו משכנתא או שיש לו משכנתא קטנה באופן יחסי לשווי הנכס שברשותו. הלווה יכול להגיש בקשת משכנתא לכל מטרה ולרוב הוא יקבל את האישור כבר במעמד השיחה בטלפון.

כמה כסף אפשר לקבל?

רוב הבנקים למשכנתאות מוכנות למשכן עד 50% מערך הנכס, לדוגמא אם יש לכם נכס בשווי 1,000,000 ₪ תוכלו לקבל עד 500,000 ₪ משכנתא.

במידה ויש לכם כבר משכנתא על הדירה תוכלו להגדיל אותה עד לגבול ה50% מימון.
לדוגמה עבור דירה בשווי מיליון ₪ עם משכנתא של 300,000 ₪ תוכלו לקבל עוד 200,000 ₪.

חשוב לזכור כי ברוב המקרים הבנק לא יאפשר לכם לקחת משכנתא שנייה על אותו הנכס בבנק אחר. כלומר אם אתם בעלי דירה ויש לכם כבר משכנתא בבנק טפחות לדוגמא, את התוספת על המשכנתא תוכלו לקבל רק בבנק טפחות (מבחינה חוקית בעיקרון אתם יכולים לקחת בבנק אחר, אולם הבנק ה”אחר” לא יסכים לכך כי הוא יקבל משכון בדרגה שניה ולרוב הוא לא יסתפק בזה).

כמה זה עולה?

כפי שצוין לעיל, מבחינת הבנק הסיכון עולה. על כן, שיעור ריבית עבור משכנתא לכל מטרה עשויה להתייקר בין 1%-2% לעומת שיעור הריבית עבור משכנתא רגילה לרכישת דירה.

לסיכום, האם שווה לקחת משכנתא לכל מטרה?

למרות שהריביות כביכול יותר גבוהות זה עדיין מאוד משתלם כלכלית מכיוון שהריביות על המשכנתאות זולות מריביות בנקאיות רגילות, הם בעלות פריסה נוחה יותר (אפשר לפרוס את המשכנתא לעשרות שנים) וגם בבנק רגיל (בנק מסחרי) יהיה לכם מאוד קשה לקבל מימון בגובה מאות אלפי שקלים בעוד בבנק למשכנתאות זה מקובל ולא יקר.