קיים קושי לעמוד בהחזרים החודשיים

יתכן מצב שמאז שלקחתם את המשכנתא שלכם המשכורת שלכם ירדה , או שההוצאות גדלו באחוז גבוהה יותר מהמצופה. כך או כך, אם אתם לא מצליחים לעמוד בתשלום ההחזר החודשי או שאתם מרגישים שההחזר חונק אתכם, אתם חייבים למחזר את המשכנתא שלכם. אם כל חודש אתם מוצאים את עצמכם עם אותה בעיה, כנראה שגם סיוע כמו הלוואות משתלמות או עזרה ממשפחה וחברים לא יעזור. עדיף ואף מומלץ לכם למחזר את המשכנתא ולא להיקלע לפיגורים בתשלומי ההחזר, שעלולים לסבך אתכם בחובות גדולים יותר ואפילו להסתיים בעיקול הבית עצמו.
מיחזור המשכנתא יוכל לאפשר לכם לפרוס את התשלומים על פני יותר שנים ולהפחית את ההחזר החודשי (למרות שיכול להיות שבסוף תשלמו יותר על המשכנתא כולה). אם קיימים היום תנאים משתלמים יותר מאלו של המשכנתא הישנה שלכם, גם הם עשויים לעזור לכם להפחית את תשלומי ההחזר החודשי. לפני שאתם ממהרים לקצר או להוזיל את המשכנתא, זכרו לשמור תמיד על חיסכון נזיל כ”כרית ביטחון” להוצאות לא מתוכננות או לירידה בהכנסות.

יש לכם יותר כסף פנוי להגדיל את החזר המשכנתא

קיבלתם בונוס גדול? זכיתם בפרס? או שאולי פשוט התקדמתם בעבודה וזכיתם להעלאת שכר? גם אם אף אחד מהדברים האלה לא קרה ופשוט התנהלתם כלכלית בצורה מעולה ונשאר לכם כסף פנוי מדי חודש, בדקו אפשרות להקדים חלק מתשלומי החזר המשכנתא (פירעון מוקדם) ו/או להגדיל את ההחזר החודשי ובכך להקטין את סך החזר המשכנתא ולקצר את תקופת ההלוואה. בדקו אם המשכנתא שלכם כוללת עמלת פירעון מוקדם, ובדקו אם מחזור המשכנתא משתלם בכלל וזאת על ידי בדיקה גובה החיסכון כתוצאה מהמיחזור לעומת קנס בגין פירעון מוקדם.

הריבית במשק ירדה או נמוכה ביחס לריבית המשכנתא שלכם

הריבית היא בעצם מחיר המשכנתא. אם הריבית ירדה, כנראה שמחיר המשכנתאות החדשות ירד גם הוא וכדאי לבדוק אם משתלם למחזר את המשכנתא וליהנות מתנאים טובים יותר ומשכנתא זולה יותר.

האינפלציה במשק גבוהה (עליית המדד)

חלק מהמשכנתאות צמודות למדד המחירים לצרכן כך שבכל עלייה של יוקר המחיה (אינפלציה) עולה גם החזר המשכנתא שלכם. אם החזר המשכנתא שלכם עלה, בדקו אם משתלם לכם למחזר את המשכנתא.